Prezent dla chłopca

Jaki prezent dla chłopca jest najlepszy? Zwykle to pytanie nie daje nam wiele problemów, ponieważ można kupić piłkę lub grę na komputer i z głowy. A co jeżeli chłopak będzie chciał dostać książkę? Cóż… Wtedy raczej nie powinno się panikować i uciekać, ponieważ najprostsza koncepcja zawiodła. Warto usiąść i pomyśleć zastanawiając się. Nad czym? Pytania, które każdy powinien sobie zadać przed kupnem książki dla chłopca:

Co lubi robić?

Ma jakieś hobby? Lubi grać w piłkę lub ma swojego idola? Warto wtedy zainwestować w książkę tematyczną, zależną od tego, jaki jest ten chłopak. Trzeba pamiętać, że to ma być prezent dla niego, a nie dla nas.

O czym mówi?

Często słowa mają większą moc, niż czyny. W tym przypadku jest tak samo. Warto czasami posłuchać, co dziecko ma do powiedzenia i zastanowić się nad tym. Może powie, jaka książka mu się ostatnio podobała lub wyjawi co chciałby dostać?

Co ogląda w TV?

Co powiesz na taką sytuacje: Chłopak ogląda sobie „Hobbita”. Jest zafascynowany światem Śródziemia I chciałby się czegoś o nim dowiedzieć. Wtedy sytuacja jest prosta. Kupujesz mu jedną z książek Tolkiena.A gdy ogląda „Grę o tron”? Może podobają mu się smoki, które są w bajce „Jak wytresować smoka?”. Chyba już wiecie, co wtedy robić…

Ile ma lat?

Warto pamiętać, że prezent ma być odpowiedni do wieku chłopca. W końcu nie da się 3-latkowi tego, co 10-latkowi, prawda? Co dać małemu chłopcu?Gdy chłopak ma do 5 lat polecam książki, które mogą rozbudzić jego ciekawość na świat. Jest wiele książek, które są skierowane specjalnie do małych dzieci. Może coś o dinozaurach?

Prezenty dla dziecka w wieku szkolnym

W tym przypadku mamy do czynienia z dzieckiem od 6/7 roku życia. Warto zainwestować wtedy w książki, które pomogą mu w pierwszych krokach z matematyką lub pisaniem. Jeżeli dziecko interesuje się już książkami, polecam kupić książki do czytania dla dzieci. Są to głównie krótkie historyjki, proste, w których czytaniu chłopiec nie powinien mieć problemu.  Istnieje jeszcze możliwość, że dziecko w wieku szkolnym ma dość szkoły. Co wtedy robić? Polecam zastosować się do pytań, które są przedstawione wyżej. Dziecko chce coś, co nie jest odpowiednie. Co robić? Taka sytuacja. Chłopiec 7 lat przychodzi do was i mówi, że chce dostać „Władcę Pierścieni” Tolkiena. Niby nic złego, bo miliony ludzi czyta tego autora, ale czy to jest odpowiednie dla 7-latka? Co wtedy robić?

Podmianka

Zawsze można zastąpić tą książkę inną, która jest podobna. W przykładzie powyżej byłby to „Hobbit”, który pierwotnie był skierowany do dzieci, jako bajka. Warto zawsze spróbować przetłumaczyć chłopcu, że książka nie jest dla niego odpowiednia. Może podać mu przykład innej, która według was byłaby odpowiednia. Na zakończenie. Zawsze trzeba pamiętać i mieć na uwadze to, co kupuje się dzieciom. Są one w takim wieku, że się rozwijają, więc warto im w tym pomagać.